Nominace na ocenění za sezónu 2016

Sezóna 2016 nabídla řadu napínavých zápasů a také skvělé individuální výkony. Americký fotbal se sice pyšní svou týmovostí, ale i tentokrát se volili nejlepší individuální výkony. Kategorie zůstávají oproti loňsku bez změny. Na Galavečeru si hráči převezmou trofej v kategoriích Hráč roku, Objev roku, Defensive a Offensive MVP ČLAF a Junior roku. Všechny kategorie s výjimkou Hráče roku zažily v loňském roce svoji premiéru. Hráč roku je již tradiční anketa, která má před sebou již sedmý ročník.

Jisté je, že ocenění Offensive i Defensive MVP, Objev a Junior roku bude mít nového majitele. Quarterback Columbus Givens z Bobcats již do sezóny 2016 nezasáhl. John Booker sice i nadále působil v Trnavě, tentokrát ale převážně z pozice head coache. V sezóně 2015, kdy Booker ovládl anketu Defensive MVP Divize I, měl nejvyšší průměr tacklů na zápas (7,8). Mezi Juniory byli všichni tři nominovaní v posledním roce juniorské kategorie, takže se můžeme těšit na celou novou trojici. Umístit se ve dvou letech v kategorii Objev roku lze téměř s jistotou považovat za nemožné.

Stejně jako loni budeme nominované do jednotlivých kategorií zveřejňovat postupně.

Objev roku 2016

Jako první si tento titul odnesl domů defensive back Filip Ondrášek z Brna Sígrs. Cesta nováčka z třetí ligy až ke klíčovému momentu v kvalifikaci české reprezentace v zápase s Polskem je již dobře známa. Ondrášek byl blízko k nemožnému, protože hlasy dostal i za sezónu 2016, kdy se v brněnském týmu usadil na nové pozici quarterbacka. Mezi tři nejlepší se ale nedostal.

To, že individuální ceny nemusí být záležitostí jednoho nebo dvou nejlepších týmů, dokazuje hned tato kategorie. Do trojice nominovaných se dostali dva zástupci Ostravy Steelers, která skončila v ČLAF na posledním místě s bilancí 1-9 a skóre 119:372. Dvojici Ocelářů doplňuje receiver David Holub z Pardubic Stallions. Steelers i Stallions tak po návratu do nejvyšší ligy ukázali, že i oni mají kvalitní hráče.

I v 31 letech lze bojovat o titul Objev roku. Cornerback Lukáš Česlík ze Steelers je toho důkazem. Ve své premiérové sezóně se usadil na pozici starting cornerbacka a zaujal trochu překvapivě ve statistice tacklů, kde měl 13. nejlepší průměr na zápas. Devatenáctiletý running back Dominik Dvorský skončil na pátém místě v běhových statistikách. Nominaci si vybojoval především za průměr 7,3 yardů na jeden běh. Pro Dvorského to byla druhá sezóna v seniorském týmu. Předtím odehrál dva roky za juniory Steelers. I pro Davida Holuba ze Stallions to byla druhá sezóna. Receiver Pardubic byl na depth chartu až za Janem Horáčkem a Janem Wajtrem, kteří skončili na čtvrtém a šestém místě v celé lize v nachytaných yardech. I jako cíl číslo tři pro quarterbacka Shanea McDonalda, se dokázal Holub umístit se 456 yardy v top 10 mezi receivery. Se 35 zachycenými přihrávkami skončil na osmém místě.

Infografika OBjev roku

Po zveřejnění první nominace má nejvíc nominací Ostrava Steelers, následována Stallions. Který tým bude mít nejvíce zástupců, a kolik týmů bude mít alespoň jednoho zástupce? To zjistíme až po zveřejnění všech nominací. Nominované v kategorii Junior roku zveřejníme 13. ledna. Druhý ročník slavnostního Galavečera proběhne 4. února v kulturních prostorách Royal. Vstupenky lze zakoupit pouze zasláním objednávky na mail galavecer@caaf.cz.

〈 Autor: Radim Kroulík, zdroj: www.caaf.cz 〉