Nový náboj ve 2. lize. Finalisté mají zajištěn postup do ČLAF

Plánované rozšíření nejvyšší ligy na 8 týmů bude mít pochopitelně dopad na letošní Druhou ligu. Dle propozic soutěže budou mít oba účastníci Silver Bowlu zajištěné místo v ČLAF pro sezónu 2018. K tomu bude mít i třetí tým Druhé ligy právo vyzvat v baráži poslední tým po základní části ČLAF. O tom, že výkonnostní skok mezi Druhou ligou a ČLAF je značný, by mohla vyprávět Ostrava. V obou sezónách ve Druhé lize postoupili Steelers do Silver Bowlu. Poprvé odešli z finále vítězně, podruhé nestačili na Stallions. Návrat do nejvyšší ligy skončil loni bilancí 1-9.

Kdo bude patřit mezi favority na postup do ČLAF? Mezi hlavní favority budou pochopitelně patřit loňští finalisté Silver Bowlu. Sígrs se i letos budou opírat o výkony Terryho Gaitora. V Patriots bude nově působit srbský Miodrag Kocic. Blades loni dlouho bojovali o finále a mají ve svých řadách reprezentanty Imra, Bláhu a Vlasáka. Uvidíme, co s týmem udělá nový hlavní trenér Blades, Ciaran Kelly. Hippos loni skončili s bilancí 4-4. Po pomalém začátku nakopl tým k lepším výsledkům Mike Rogers, který se posunul z pozice defenzivního koordinátora na post hlavního trenéra. Pod ním se Hippos dostali z 1-3 na konečných 4-4.

Samostatnou kapitolou jsou Brno Alligators. Pravidelný účastník nejvyšší ligy se loni propadl až do 3.Ligy. Tam hledal konkurenta marně a Alligators postoupili snadno o ligu výš. Tentokrát na ně čeká o něco větší výzva. Nestává se moc často, aby tým, který postoupil do vyšší ligy, byl rázem favoritem. Tady máme výjimku potvrzující pravidlo. Očekávání budou vysoká. U Alligators se nepředpokládá, že by do svých řad povolali zahraniční posilu. Na sezónu s Garzou na quarterbackovi budou v Brně asi ještě dlouho vzpomínat.

Brno bude mít rovnou dva kandidáty na postup do ČLAF. Brněnské derby bude rozhodně patřit k tomu, co si fanoušek amerického fotbalu nemůže nechat ujít. A kdo ví, třeba se do nejvyšší ligy dostanou oba brněnské týmy. Cestu mít ale lehkou nebudou. Patriots, Blades i Hippos jsou více než důstojnými soupeři. Prognózy před sezónou vypadají ve Druhé lize velmi dobře. Vyrovnané týmy a možnost postupu do ČLAF. Druhou ligu se rozhodně vyplatí sledovat.

Druhá liga startuje v pátek 14. dubna, a to pěkně zostra. Sígrs se střetnou od 16:00 s Alligators v areálu Ragby Bystrc.


〈 Autor: Radim Kroulík, zdroj: www.caaf.cz