Black Panthers vyráží za sedmým titulem v řadě

Šestinásobní mistři vstupovali do loňské sezóny s velkými ambicemi. Ale hned úvod sezóny naznačil, že to tentokrát nebude podle představ. V rakouské lize se již nemohli spolehnout na quarterbacka Caballera, kterého nahradil Luke Zahradka. Black Panthers chtěli minimálně zopakovat předchozí účast v semifinále prestižní soutěže. Úvodní prohra 28:48 s Raiders byla první vlaštovkou, že tentokrát to na nejvyšší pozice stačit nemusí. Po prohře s Graz Giants, které vede Martin Kocián, už pražský tým vyhlížel českou ligu, kde by si spravil chuť.

Jenže první zápas ČLAF s Lions moc důvodu k radosti Black Panthers nenabídl. Lionský Silva nasázel v prvním poločase čtyři touchdowny a obhájce titulu jen marně dotahoval. Smůla se začala na Black Panthers lepit. Zranění střídalo zranění a náročný program si začal vybírat svou daň.

Vše vyvrcholilo zápasem v Pardubicích, kde značně vyčerpaný tým podlehl solidně hrajícím Stallions. Pražský tým tak najednou byl v pozici, kterou neznal. Účast v Czech Bowlu byla nejistá. Dříve něco nemyslitelného. O účast v Czech Bowlu si to přímo rozdali se Stallions v domácí odvetě. Pražané již byli mimo postupové šance v rakouské lize, a tak do klíčového zápasu s Pardubicemi vrhli všechny zbraně. Do zápasu zasáhl nejen Simpson se Zahradkou, ale dokonce i Miloš Hildebrand, který byl zrovna krátkodobě v Praze.

Do rozhodujícího zápasu nastoupil jako quarterback Dundáček, ale když se Stallions ujali vedení 7:0 a útok Black Panthers nenacházel recept na stallionskou obranu vedenou Kendrallem Ellisonem, nastoupil Zahradka. I díky němu se podařilo pražskému týmu zápas otočit a jednoznačným výsledkem urvat postup do Czech Bowlu proti Lions.

V Czech Bowlu úřadovali obě pražské obrany. Útok vedený Janem Dundáčkem měl podobné problémy jako v zápase se Stallions. Nakonec vzal vše do rukou Jan Kabát, který interceptionem před koncem prvního poločasu skóroval první body pro svůj tým. Útok se bodově neprosadil, ale společně s field goalem Hruboně, stačilo 10 bodů na vítězství. Závěrečná akce je všem již dobře známá. Hrubá chyba budoucího Hráče roku, Jana Dundáčka, měla připravit obhájce o sedmý titul v řadě. I hráči Black Panthers si sami uvědomují, že letos mají co dokazovat. „ Chceme opět ukázat, že je mezi námi a ostatními týmy mnohem větší rozdíl, než jsme ukázali loni,“ dodává nejužitečnější hráč Czech Bowlu, Jan Kabát.

Za zmínku rozhodně stojí i zapojení Daniela Krejbicha do hry. Člen Síně slávy ČAAF musel sebrat pověšené kopačky z hřebíku a jít hrát. Dan válel jako za mlada a potvrdil své kvality a ani ve 42 letech by se na hřišti neztratil.

Letos Black Panthers nebudou štípit síly s rakouskou ligou. Výrazné odlehčení programu by mělo být znát. Úplné soustředění na Bitters ligu se nekoná. Obhájci titulu nastoupí v evropském poháru. Nicméně i tak čeká na pražský celek výrazně méně zápasů a cestování oproti minulý rokům.

Do týmu přišel nový hlavní trenér. Po dvou letech pod taktovkou Warda přichází Jesse Thompson. Obranu posílí Matt Viñal. Do týmu mistra přišla i trojice z Pardubic Plaček, Wajtr, Vácha. Jak již uvedl Kabát, cíl je pro letošní sezónu jasný. Ukázat dominanci, na kterou byli hráči zvyklí. První velkou možnost budou mít již zítra. Derby s Lions napoví rozložení sil pro letošní sezónu. Pokud nastoupí Dundáček na pozici quarterbacka (a vše tomu zatím nasvědčuje), tak víme, co můžeme od Black Panthers očekávat. Uvidíme, jaké změny přinesl do týmu nový trenér, ale základní jádro týmu zůstalo bez změn. To může být pro Black Panthers výhodou především v úvodu sezóny. Stejně jako loni i letos se očekává, že obrana ponese tým na svých křídlech. Pro dominanci ale bude zapotřebí, aby se i útok výrazněji a konzistentně prosazoval.

Na krátkém hřišti v Čelákovicích můžou hrát roli i kickeři. O kvalitách Marka Hruboně nemůže být pochyb. I lionský Šisl loni ukázal, že na branku kopat umí i z větší vzdálenosti. Možná právě special týmy budou zítra rozhodovat.

Více nám o přípravách řekne trojice Black Panthers:

Daniel Leško, manažer

Jak náročná byla pro tým loňská základní část?
Loňská sezóna byla bezpochyby nejnáročnější v novodobé historii klubu. Kombinace dvou lig, s častým překryvem zápasů nebo tzv. víkendových dvojáků hraných víceméně s jedním týmem se i díky zraněním klíčových hráčů projevila negativně na výsledcích v základní části. Naštěstí tým je velmi psychicky silný a odolný, a krátkodobou frustraci z nezdaru v AFL se podařilo překonat a v závěrečné části ČLAF zabrat, abychom dosáhli cíle obhajoby titulu Mistra ČR.

Jak hodnotíte loňskou sezónu?
Hraní dvou nejvyšších soutěží s vysokými ambicemi je vyčerpávající finančně, časově a vyžaduje dostatečně širokou soupisku pro obě soutěže. Nešťastným souběhem okolností se nám nedařilo naplnit očekávání, a to jak organizačně a finančním krytím, tak díky kumulaci zranění klíčových hráčů soupisky v průběhu sezóny.  Na závěr sezóny, kdy se navíc zranil starting QB v AFL týmu a prohráli jsme tří zápasy v řadě které pro nás znamenaly poslední místo v tabulce jsme upřeli všechny síly na postup do Czech Bowlu. Tým na konci sezóny ukázal psychickou sílu a odolnost, a i přes blow out v AFL jsme se dokázali namotivovat a sezonu zakončit v ČLAF úspěšně. Výsledkově nemůžeme loňskou sezónu hodnotit příliš pozitivně, ale na druhou stranu si tým odnesl velké ponaučení do budoucna.

Zápasy začnete v Čelákovicích, to asi není ideální stav?
Obecně podpora sportovních organizací ze strany státu, krajů, a místních samospráv není ideální.  Můžeme situaci  porovnávat se stavem v Rakousku ale i v Německu. Je tam běžné že město a kraj podporují sportovní činnost a rozvoj klubů amerického fotbalu investicemi do sportovišť a bezplatných pronájmů stadiónů. Příkladem budiž Vídeň, kdy město investovalo do areálu Ravelinstrasse určeného pouze pro americký fotbal, který jako trénikový využívají tři týmu včetně Dacia Vikings. Graz, jenž investoval peníze do rekonstrukce a rozšíření sportovního areálu pro potřeby Graz Giants a pronajímá ho týmu za symbolické 1€. Innsbruck Swarco Raiders, kteří mají možnost využívat městský špičkový stadion pouze za náklady a tréninkový areál s dvěmi hřišti určenými pro americký fotbal zdarma a tak dále. U nás je fotbal stále vnímán jako popelka, a všichni vlastníci nebo provozovatelé se snaží maximálně na nájmech vydělat peníze. Situace na Slávii je komplikovaná, aktuálně ovlivněná rekonstrukcí atletických drah a okolí, proto zatím nelze hrát na našem dlohodobě oblíbeném domácím hřišti. Město Čelákovice nám sice vyšlo vstříc s možnostmi využívání jejich městského stadionu. Stav samozřejmě není komforní pro nás jako pražský tým, tak hlavně naše fanoušky, takže intenzivně řešíme všechny dostupné možnosti.

Jak tým přijal letošní sezónu bez rakouské ligy?
Samozřejmě rozhodnutí vzdát se účasti v druhé nejlepší lize v Evropě pro nás byl těžký krok. Situaci jsme důsledně zvažovali z ekonomického hlediska, hráčské a trenérské základny a co případné odmítnutí účasti v rakouské lize klubu přinese. Rozhodnutí AFL nehrát bylo samozřejmě částí hráčů vnímáno negativně, ale na druhou stranu si všichni hráči uvědomovali, že současný stav hrát dvě nejvyšší soutěže je neudržitelný. To, že jsme se vzdali AFL naší organizaci umožní se opět finančně vzpamatovat, začít pracovat s větší intenzitou na rozšíření hráčské základny, kvalitnímu juniorskému týmu a budování většího organizačního a trenérského týmu tak, abychom se opět stali dominantním týmem v Bitters lize i juniorské lize.

Naopak jak se těšíte na evropskou soutěž?
EFL po ukončení působení v AFL pro nás představuje pomyslnou nejvyšší týmovou metu, rozhodně do soutěže jdeme s cílem jí vyhrát. Sice nás čekají nároční soupeři, ale rozhodně motivace týmu ukázat, že stále umíme hrát „velký fotbal“ i na mezinárodní úrovni, je velká.

Představ nám ve zkratce zahraniční posily.
Náš nový HC Jesse Thompson je perspektivním trenérem, který plně splňuje naše očekávání. Jesse do týmu přinesl potřebnou energii a pozitivní motivaci, změnu dlouhodobého koceptu tréninků i nové fotbalové koncepty. Jesse již v Evropě působil v první francouzské lize, takže dobře zná reálie evropského fotbalu a je schopen fotbalové koncepty „ušít“ na míru našim klukům tak, abychom eliminovali chyby a byli tak efektivnější. Matt Viñal je defenzivní back, který prošel na střední škole přes receivera, quarterbacka až na pozici free safetyho na University of Nevada, DI. Na škole také byl členem atletického týmu jako sprinter. Matt je přesně tím univerzálem, kterého můžeme používat na obou stranách míče, v obraně od něj hlavně očekáváme, že bude řídit obranu jako leader a pomůže našim hráčům lépe rozumět taktice a exekuci herního plánu přímo na hřišti.

Váhali jste, jestli nevzít quarterbacka?
Toto téma rezonovalo v týmu celý podzim a zimu, nakonec jsme se přiklonili k Janu Dundáčkovi jako leaderovi útoku pro letošní sezónu. Upravili jsme celkový koncept tak, aby Janovi vyhovoval a mohli jsme využít všech jeho předností. Posílením běhové hry o zkušené runningbacky, s naší dominantní ofenzivní lajnou nám dává jistotu, že takový útok vedený pětinásobným držitelem titulu Hráče roku bude tím nejlepším v české lize, i bez zahraničních importů.

Co očekáváte od sobotního derby?
Just WIN, baby….

Jakub Woleský, wide receiver

Čeká vás mnohem míň zápasů, bude to velká výhoda v české lize?
V tuhle chvíli musím říct, že mě to spíš mrzí. Míň zápasů, míň zábavy. Ale myslím si, že za pár kol budeme všichni moc rádi, že je těch zápasů menší množství. Volný víkend, odpočinek, pro spoustu kluků víc času na rodinu, určitě nám to pomůže a budeme mít víc sil a výkony budou lepší než loni.

Jaká byla loni atmosféra v týmu?
Atmosféra byla všelijaká, ale nemyslím si, že to mělo co dočinění s českou ligou. Tam byl cíl dostat se do finále, a to vyhrát. O tom, že se to povede jsme v týmu nikdo nepochyboval. V AFL už to tak slavné nebylo, ale jako týmu nám to pomohlo a zjistili jsme, že dokážeme držet pohromadě, i když se zrovna nedaří.

Jsou loňské dvě prohry s Lions v základní části extra motivací?
Nejsou. Zápasy s Lions jsou vždycky emotivní a super zážitek. Na sobotu už se všichni moc těšíme a navíc, ten nejdůležitější zápas jsme loni přeci vyhráli.

Co očekáváš od sobotního derby?
Bude to boj od začátku do konce. Ale obrana nás určitě podrží, kluci už na trénincích ukazují, že jsou ještě lepší než loni. V útoku jsme pokročili. V čele s Honzou budeme určitě dávat body. Nic jinýho než výhru na začátek sezóny nebereme.

Je první zápas náročnější i z důvodu chybějícího videa soupeře?
Jistě je, ale máme kvalitní trenéry. Ti nás dobře připravili a určitě budou schopní kdyžtak dopilovat plán během zápasu.

Jak velká může být výhoda to, že máte stejného quarterbacka, zatímco Lions a další soupeři se musí sehrávat s novými spoluhráči.
My se na ostatní moc nekoukáme, soustředíme se hlavně na naše výkony. Ale já osobně jsem za to rád, je to určitě výhoda co se týká komunikace a taky máme víc času na detaily.

Matěj Večes, defenzivní lajnmen

Po Jimu Wardovi přichází nový hlavní trenér, co přinesl nového?
Jesse Thompson je přesně to, co jsme dlouhodobě hledali. Mladý energický kouč, který kluky svým působením na hřišti i mimo něj motivuje. Je radost pohledět na jeho energii, co do PBP dodává při trénincích. Jeho zaměření je spíše defenzivní, avšak obrovské znalosti má napříč fotbalovým spektrem. Jesse není v Evropě nováčkem, má zkušenosti z 1. francouzské ligy, která je kvalitativně srovnatelná.

Loni šlapala obrana skvěle, na čem jste se snažili zapracovat?
Vzhledem k tomu, že náš hlavní trenér je defenzivního založení, tak měníme úplně celý koncept. Každopádně nejvíce se zaměřujeme na secondary, i kvůli nášemu novému importovi Mattu Viñalovi, který byl vybrán jak díky svým atletickým schopnostem, tak univerzálnosti. Slibujeme si od něj, že dodá naší obraně přehled a jistotu. Na lajně pak budeme hrát ve čtyřech, což je také změna oproti loňské sezóně.

Jak hodnotíš přípravu na sezónu?
Letos probíhala příprava v Black Panthers velice poctivě. Měli jsme kvalitní offseason program, který pro nás připravili kluci z Allin training Complex. Preseasson se také vydařila, zejména pak náš fotbalový kemp ukázal, že na sezónu jsme velice dobře připraveni.

Jak těžké je nastoupit proti quarterbackovi a útoku od kterého nevíte přesně co očekávat?
Pokud víte, že jste kvalitně připraveni, tak to ve vás nevzbuzuje žádné obavy. Navíc přeci jen s Lions jsme se už párkrát střetli a ony se ty playbooky úplně nemění. Většinu jejich hráčů známe a ty nové, prostě musíme poznat. Pevně věřím, že setkání s námi pro ně příjemné nebude.

Co očekáváš od sobotního derby?
Destrukci Lions…

Jak hráči vnímají absenci AFL?
Byl to jednoznačně nejtěžší krok, i když se na toto rozhodnutí připravovala celá organizace již od konce loňské sezóny. Přeci jen AFL drží statut jedné z nejkvalitnějších lig v Evropě, a pro Black Panthers byla účast v ní velice prestižní. Nicméně již loni se ukázalo, že naše národní soutěž kvalitativně také vyrostla, a tak se těšíme na bitvy v české lize.

Naopak jak se těšíte na evropskou soutěž?
Evropská soutěž je pro nás taková ta třešnička na dortu. Je to také pro nás měřítko, jak jsme na tom v porovnání se zahraničím. Cíl Black Panthers je vždy vyhrát, a ten platí i pro EFL.

 


〈 Autor: Radim Kroulík, zdroj: www.caaf.cz