Preview #17.3: V Bitters lize zápas neporažených

Očekávaným brněnským derby odstartuje v pátek 2.Liga. Prodloužený víkend vyplní osm zápasů. Volno má tentokrát 3.Liga. Šlágrem Bitters ligy bude souboj prvního s druhým.

Bitters liga


Prague Black Panthers – Pardubice Stallions

V Čelákovicích se střetnou dva neporažené týmy. Black Panthers si na úvod poradili s Lions a minulý týden si v tréninkovém tempu vyšlápli na zraněními zdecimované Bulldogs. Pražský tým zatím nemusel vyložit všechny své trumfy na stůl. Kvalitní běhová hra, pevná obrana a spolehlivý special tým. To je recept nového trenéra Thompsona. Zatím funguje na výbornou.

Útok vedený Dundáčkem krájí yardy především po zemi. Oproti loňsku má quarterback PBP statné pomocníky. Plaček i Klemš zatím spolehlivě podporují běhový útok pražského týmu. Klemš s Plačkem se přetahují o pozici jedničky v backfieldu. Zatím je mezi nimi rozdíl dvou získaných yardů (Klemš 93 yardů, Plaček 90).

Passový útok zatím vzhledem k vývoji obou zápasů neměl tolik práce. Útočných zbraní ale mají dost. Vedle stálic Štieglera s Woleským se letos mohou spolehnout i na expardubického Wajtra a nováčka v útoku, Stanislava Kolaříka. Ten na nové pozici tight enda zaznamenal v Trnavě svůj první touchdown v kariéře.

Black Panthers v obraně pustili průměrných 6 yardů na celý zápas. Proti Stallions bude běhová hra vystavena větší zkoušce oproti předešlým zápasům. Citelnou ztrátou by byla absence Karla Augusty, který dostal jeden zápas stopku za hit na trnavského Seaberga. Jestli Augusta uspěje s námitkou proti trestu, zjistíme nejpozději zítra.

Passová obrana vedená Viñalem s Jenšíkem se pravděpodobně bude soustředit na zastavení Lindseyho, který je největší hrozbou. Proti Lions se PBP dařilo držet soupeřovi receivery na uzdě. Výjimkou 48yardová akce, při které prolítl obranou Hamza. Jinak Black Panthers udrželi lionského Wallse pod 200 yardů a procentuální úspěšnost zkompletovaných passů pod 50 procent.

Special týmy jsou silnou zbraní PBP. O kvalitách kickera Hruboně není potřeba pochybovat. K němu si přidejte Viñala, Jenšíka a Štieglera pro returny a máte z toho velmi silnou skupinu. Viñal si v zápase s Trnavou připsal touchdown z punt returnu i kickoff returnu.

Stallionský útok zatím podle očekávání vede dvojice Langford – Lindsey. Sobotní duel nabídne souboj dvou quarterbacků, kteří to umí i po zemi. Langford má o 130 yardů naběháno víc než druhý Lindsey. Quarterback Stallions ale nezůstává pouze u běhů. Ve dvou zápasech naházel 487 yardů, 5 touchdownů a zatím žádný interception. V zápase s PBP se budou muset naplno projevit i ostatní hráči Stallions. Receiver Horáček nasbíral s Lions 101 yardů. Větší produktivita bude k vítězství potřeba i od Holuba, Kalouse nebo running backa Ministra.

V obraně se Stallions zatím daří zastavovat běhové útoky. Bulldogs a Lions ale nedisponují běhovou hrou, která by se mohla rovnat PBP (Lions mají čtvrtý běhový útok, Bulldogs poslední). Z velké části se o výsledku zápasu bude rozhodovat právě na zemi. Pokud se Stallions podaří omezit Dundáčka, Plačka a Klemše po zemi, jejich šance na dobrý výsledek vzrostou.

Statistiky passové obrany budou chtít v Pardubicích určitě vylepšit. Průměrně inkasovaných 304 yardů na zápas není dobrá vizitka. Bútora i Walls měli ve vzduchu úspěch. Přestože PBP nejsou tolik orientovaní na passovou hru, tak Štieglera a další receivery není radno podceňovat. Snaha o zastavení běhové hry by mohlo otevřít okna v passové obraně.

Stallions zatím nejvíc hoří ve special týmech. Potvrzování touchdownů a field goaly patří k velmi slabým disciplínám stallionského týmu. V zápase s Lions tak přišli Stallions o pět bodů. To by v Čelákovicích mohlo mít fatální důsledky.

Speciální zápas čeká na Wajtra, Plačka a ofenzivního lajnmena Váchu. Trojice PBP ještě loni oblékala pardubický dres. Souboj prvního s druhým začíná v 15:00. V Pick’em více soutěžících věří obhájcům titulu.

Příbram Bobcats – Prague Lions

Bobcats vstupovali do sezóny s velkým očekáváním. První zápas byla hodně studená sprcha. Quarterback Maynard přicestoval do Příbrami těsně před zápasem se Steelers. Nesehranost útoku byla naprosto evidentní. Získaných 15 passových yardů a 19 běhových yardů není něco, čím by se v Příbrami mohli chlubit.

Obrana Bobcats až tak špatný zápas neměla. Z devatenácti bodů byl ještě jeden touchdown neregulérní. Passová obrana také neměla s Dudkem až takový problém. Běhová obrana ale měla problémy s Dominikem Dvorským.

Bobcats se už mohou pouze zlepšovat. O první výhru a zvýšení sebevědomí budou usilovat proti Prague Lions, kteří si vstup do sezóny představovali také jinak. Dva zápasy, dvě prohry. Třetí prohra už by hrozila krizí pražského týmu. Útoku Lions  se proti Stallions dařilo mnohem lépe než proti PBP.  Walls naházel 380 yardů a 4 touchdowny. Velkou kaňkou jsou 3 interceptiony. Vycházející hvězdou lionského týmu je receiver Kamil Roba. Ten si s Pardubicemi připsal 15 catchů a 161 yardů.

Lions zatím naráží na stejné problémy jako loni. Kvalitní passovou hru nedokáže doplnit běhová hra. Ve dvou zápasech mají průměr 59 yardů po zemi. Se Stallions ale nehrál Lukáš Růžek a jeho start s Bobcats je nejistý.

Obrana Lions nenavázala na velmi dobré loňské výkony. Proti Stallions pustili celkem 404 yardů a především dvojice Langford – Lindsey jim dělala problémy. Po zemi to nejde Lions ani v obraně. Průměrně puštěných 182 yardů na zápas je řadí na poslední místo.

Nedělní zápas v Příbrami začíná ve 14:00. V Pick’em věří přes 85 procent soutěžících Lions.

Trnava Bulldogs – Ostrava Steelers

Bulldogs budou bez Bútory a dalších zraněných hráčů. Lze tak očekávat další trápení slovenského týmu. Pro Trnavu zatím nehraje v prospěch vůbec nic. V Trnavě čekají na první bye week jako na smilování. Stále je ale čas přeskupit síly a zaměřit se na druhou půlku sezóny.

Kdo se postaví na pozici quarterbacka? Zápas s PBP dohrával Marek Daniš. Variantou může být i přesunutí tight enda Seaberga na pozici quarterbacka. Určitě ale nepůjde o komfortní řešení otázky náhradního quarterbacka.

Bulldogs se bohužel nemohou spolehnout ani na běhovou hru. Průměrně dokonce mají záporný zisk yardů (-9 yardů na jeden zápas). Proti steelerské obraně to nebude o moc jednodušší.

Steelers zažili výdařený start do sezóny. V Příbrami si s nulou poradili s Bobcats. Dominantní obrana bude mít příležitost vytáhnout se i proti Bulldogs. Zlepšovat statistiky ale nebude jednoduché. Ono posouvat 15 inkasovaných yardů vzduchem a 19 po zemi není už jednoduché.

V útoku zažije premiéru nová posila Steelers. Finský quarterback Oskar Drockila by se měl v Trnavě představit. Posílení passového útoku by bylo vhodným doplněním kvalitní běhové hry, která v Příbrami získala 136 yardů. Dudek sice dovedl Steelers k vítězství, ale naházel pouze 88 yardů.

Sobotní zápas začíná v Trnavě od 14:00. Pick’em výrazně favorizuje Steelers. Na výhru ostravského týmu tipuje přes 92 procent.

2.Liga

Brno Sígrs – Brno Alligators
2.Liga nemůže odstartovat lépe. Očekávané brněnské derby je na programu již na páteční odpoledne. Obhájci vítězství Sígrs budou chtít ukázat, že v Brně jsou teď nejlepším týmem oni. Naopak Alligators pokračují v cestě vzhůru zpět do Bitters ligy. Oba týmy budou favority ligy, ale až výsledek ukáže, jak na tom doopravdy v Brně jsou.

Sígrs se i letos mohou spolehnout v útoku na dvojici Ondrášek – Gaitor. Ta byla loni pro soupeře nezastavitelná. Alligators žádnou zahraniční posilu mít nebudou, ale budou spoléhat na dlouholeté zkušenosti. Loňská sezóna byla pro Alligators spíše tréninková, na rovnocenného soupeře nenarazili. Teď je čeká hned v prvním zápase obhájce vítězství.

Pilsen Patriots – Ústí nad Labem Blades
Loňský finalista Silver Bowlu, Pilsen Patriots, přišel letos o několik hráčů, včetně quarterbacka Patrika Vainera. Loni měli Patritos fantastický vstup do sezóny, kdy zvítězili v pěti zápasech v řadě. Proti Blades je v letošním úvodu nečeká lehký zápas. Tým z Ústí disponuje hned čtveřicí hráčů, kteří mají čerstvé zkušenosti z reprezentace. Dvojice Bláha – Imr v útoku budou i letos hlavní útočnou zbraní Blades. Do Ústí přišel nový hlavní trenér Ciaran Kelly. Jaké přinesl změny do Blades?

4.Liga

Ve čtvrté lize nás čeká premiéra jedenáctkového formátu. Úplnou premiéru zažije Tábor Foxes. První zápas v historii je čeká s Teplicemi Nordians. První zápasy bývají složité (Dragons by již mohli vyprávět), jaká bude premiéra Foxes? Dietos doma přivítají Golems. Ani jeden tým nemá zkušenosti s jedenáctkou, takže velkou roli bude hrát, který tým se lépe adaptoval na nový formát hry. Samozřejmě nelze opomenout i faktor počtu hráčů na soupisce. Favorit ligy, Třinec Sharks, nastoupí proti druhému týmu Sígrs. Loňský vítěz Iron Bowlu je pryč, cesta pro Sharks je tak zdánlivě volná. Potvrdí ambice proti rezervě Sígrs?


〈 Autor: Radim Kroulík, zdroj: www.caaf.cz