Preview #17.5: Lions vyráží za první výhrou v sezóně

Prodloužený víkend vyplní sedm zápasů. V Bitters lize se po bye weeku vrací na scénu Lions a Black Panthers. PBP měli od skutečného bye weeku hodně daleko, když místo odpočinku odcestovali do francouzského Thononu k zápasu EFL. Tento víkend jsou na programu zápasy napříč všemi ligami.

Prague Lions – Ostrava Steelers

Kdy jindy otočit sezónu k lepšímu než v prvním domácím zápase. První tři cesty dopadly pro Lions prohrou. Proti rozjetým Steelers budou mít šanci si zlepšit sebevědomí a udržet si kontakt s ostatními týmy v tabulce. Na Lions ale nečeká jednoduchý úkol.

Passový útok není v takové palebné síle jako v loňské sezóně za Silvy, Walla a Suchého. I tak je passový útok Lions na prvním místě v průměru získaných yardů na zápas. V posledním zápase s Bobcats měl quarterback Walls dva interceptiony, jeden vrácený pro touchdown. S Bobcats chyběl receiver Kamil Roba, který zažíval úspěšný start do sezóny. Do zápasu nezasáhl anii Martin Hamza, a tak měl nejvíce nachytaných yardů navrátilec do sestavy, running back Lukáš Růžek. Lions trápí marodka a v útoku to bylo znát. Kdo bude schopný nastoupit, to je v pražském týmu důležitá otázka.

Návrat Růžka pomohl běhové hře Lions k větší produktivitě, když si s Bobcats připsali 164 yardů po zemi. Proti výborné běhové obraně Steelers to ale bude o něco složitější.

Passová obrana Lions zatím nehraje špatně (příbramskému Maynardovi dovolila 8 zkompletovaných passů pro 124 yardů, 1 touchdown a 1 interception), ale není jim to moc platné, protože běhová obrana je zatím poslední v Bitters lize. Průměrně puštěných 186 yardů po zemi a proti vám steelerský běhový útok? To není ideální „matchup“ pro pražský tým. Klíčem k vítězství Lions tak bude dokázat zpomalit běhový útok soupeře. Statistiky jsou v tomto směru proti Lions.

Tři zápasy, tři výborné výkony a tři výhry. To je vizitka Steelers před cestou do Prahy. S Pardubicemi se zranil finský Drockila, následně i Dudek. Ten se ale na rozdíl od finského spoluhráče dokázal do zápasu se Stallions vrátit. Útok Steelers na passové hře nestojí. Proti Stallions zkompletovali 7 passů pro 85 yardů. Jejich síla je především po zemi. Dominik Dvorský si i proti Pardubicím připsal více než 200 yardů a má našlápnuto k parádní sezóně. Podle statistik to vypadá, že i proti Lions by Dvorský mohl mít výborný zápas.

Obrana sice pustila první body, ale jejich výkon se Stallions jim spíš sebevědomí ještě zvýšil. Tentokrát to nebyl nerozehraný nebo zraněními zdecimovaný soupeř, Pardubice dokázali o týden dřív dát obraně Black Panthers 28 bodů. Steelers je dokázali udržet na 14. Hlavně defenzivní lajna Steelers dělá svým soupeřům problémy.

Pomyslným x faktorem mohou být special týmy. Oba týmy disponují spolehlivými kickery. Na Šisla i Šimečku se týmy mohou spolehnout. Především kicker Steelers svými 4 field goaly ukázal, že dokáže kopat i v nepříznivém počasí.

Zápas Lions – Steelers začíná v neděli ve 14:00.

Příbram Bobcats – Prague Black Panthers

Bobcats si vyzkoušeli téměř všechny scénáře zápasu. Jednou jednoznačně prohráli, jednou jednoznačně vyhráli a jednou hráli vyrovnaný zápas. Na první zápas se Steelers je již zapomenuto. Výhra s Lions a „trénink“ s Bulldogs vrátil Bobcats zpět na trať. Poslední zápas s Bulldogs bude velmi vzdálený od toho, co Bobcats čeká na sváteční pondělí.

Quarterback Maynard s Lions ukázal, že to po zemi umí, v zápase s Bulldogs si potrénoval i passovou hru. Proti Black Panthers se po zemi útočí těžko, vzduchem to jde o něco lépe, ale Bobcats rozhodně nebudou skórovat z každého drivu jako s Bulldogs. Vycházející hvězdou v Příbrami je receiver Cruz, který v sezóně předvedl již několik velmi povedených catchů.

Stejně jako Lions i Bobcats se musí mít v obraně na pozoru především proti běhové hře soupeře. O kvalitách Dundáčka a běhové hře PBP netřeba dlouze diskutovat. Zastavit běhovou hru tak bude stejně jako v nedělním duelu klíčové. To se ale jednodušeji řekne než dělá.

Black Panthers, to je v útoku totiž především běhová hra. Proti Stallions naběhal pražský tým 275 yardů a kontroloval tak celý zápas. Dundáček i letos patří k nejlepším „running backům“, oproti loňsku mu ale vydatně sekundují Plaček a Klemš.

Spolupráce Dundáčka s Woleským funguje velmi dobře. Jak v zápase se Stallions, tak ve francouzském Thononu si připsali dlouhé catche a touchdowny. Společně s výbornou běhovou hrou je to přímo smrtící kombinace, která vedla například k 52 bodům proti Stallions.

Do obrany se vrací Augusta, který měl proti Stallions stopku. Pokud bude obrana v plné síle (nepočítáme Jana Kabáta, který je mimo do konce sezóny), bude mít útok Bobcats plné ruce práce. Uvidíme, kolik sil vzala cesta do Francie a fyzicky těžký zápas proti Thononu.

Bobcats mají šanci vyrovnat s PBP bilanci na 3-1. Zápas, který se nehraje tradičně na Marile, ale na Spartaku, začíná v pondělí ve 14:00.

2.Liga

Ústí nad Labem Blades – Brno Sígrs
Ústí si po týdnu opět zahraje s brněnským týmem. Proti Alligators neodešla s příilš příznivým skóre a vzhledem k podobné síle Sígrs to vypadá, že i tentokrát budou mít plné ruce práce. V úvodu zápasu se Blades podařilo Alligators zaskočit. Výsledek 62:12 ale ukazuje, že síla brněnských týmů je nad síly Blades. Blades navíc stále chybí running back Imr. Stále se ale mohou spolehnout na quarterbacka Bláhu, Lukáška nebo Vlasáka. Sígrs mají na kontě jednu remízu, zápas s Blades je pro ně příležitost, jak si připsat první výhru v sezóně. Obhájce vítězství ve 2.Lize se opět může spolehnout na Ondráška, který dovedl závěrečným touchdownem svůj tým alespoň k remíze proti Alligators. Proti Sígrs hovoří především dlouhá cesta do Ústí. Blades budou muset pořádně zabrat, aby brněnského favorita potrápili.

3.Liga

Hradec Králové Dragons – Trutnov Rangers
První premiéru mají za sebou, druhá je teď čeká. Dragons odehrají první domácí zápas v historii. Na domácí premiéru si museli v Hradci počkat, jejich původní termín byl odložen. Proti Dragons nastoupí Rangers. Soupeř z nedalekého Trutnova bude pro Hradec pravděpodobně nejlepší příležitostí k vítězství v sezóně. Přeci jen Mustangs i Titans patří mezi vyzrálejší týmy. Stejně jsou na tom ale Rangers. Proti komu urvat vítězství, když ne proti nováčkovi, který bude hrát druhý zápas v historii. Oba týmy zatím čekají i na první body v sezóně.

4.Liga

Teplice Nordians – Prague Black Panthers 2
Premiéru si odbude rezervní tým Black Panthers. PBP mají problémy na lajnách, proto jsou na soupisce jména jako David Krejbich, Jan Kolek nebo Tomáš Novák. Hráčů narozených v 70. letech mají PBP na sezónní soupisce dost. Uvidíme nakolik širokou soupisku PBP mají. Nebylo by pro ně ideální, aby někdo z prvního týmu musel do zápasu zasáhnout. Obrovské množství zkušeností budou moc PBP2 prodat proti Nordians. Ty si v prvním zápase poradili s nováčkem z Tábora. Tentokrát je čeká jiný kalibr.

Třinec Sharks – Šumperk Dietos
Sharks si bez problémů poradili s druhým týmem Sígrs. Loňský účastník Iron Bowlu vyrazil do sezóny rázně. Teď je čekají Dietos, kteří v defenzivní bitvě přetlačili Golems 14:7. Sharks jsou favoritem své skupiny a vítězství s Dietos by tuto roli jen potvrdili. Dietos budou muset svůj výkon výrazně zlepšit, pokud chtějí pomýšlet na vyrovnaný zápas.

Zlín Golems – Brno Sígrs 2
Obrana Golems udržela Dietos na 14 bodech. Ani to nestačilo k vítězství. Druhý tým Sígrs toho se Sharks příliš nepředvedli, ale více než o výsledky jim jde především o získávání zkušeností. Golems potřebují vyhrát, pokud chtějí být v kontaktu s týmy bojující o playoffs.


〈 Fotka k článku: Jakub Hřib, Autor: Radim Kroulík, zdroj: www.caaf.cz