Bitters Kickoff vykopne 25. sezónu soutěže mužů

První dubnový den odstartuje 25. sezóna soutěže mužů. V letošním ročníku se do soutěže zapojí ve čtyřech ligách 27 týmů. Prakticky všechny ligy doznaly výrazných změn. Změnilo se i mezinárodní zastoupení, kdy Trnavu nahradila Wrocław, která nastoupí ve 3.Lize. Základní část se uzavře 1. července a v průběhu července  budou následovat zápasy playoffs.

Na co se těšit?

Americký fotbal dostane ještě více prostoru v televizi. Čeká nás další ročník magazínu Touchdown, který bude ČT sport vysílat v průběhu sezóny téměř každý pátek. Na ČT sport se objeví tři televizní zápasy v přímém přenosu! Chybět nebude ani Youtube magazín ČAAF.TV. Ten nám každou středu přinese reportáž z jednoho zápasu Bitters ligy a jednoho zápasu nižších lig. Soutěžit nebudou pouze hráči na hřišti. Fanoušci týmů budou mít šanci se porovnat napříč všemi ligami. Fanouškovský Bitters index je nová dlouhodobá soutěž o nejlepší a nejkomplexnější fanoušky. Svou znalost českého fotbalu budete moc otestovat v tipovací soutěži Pick’em. Na všech zápasech soutěže mužů budou na fanoušky čekat tleskadla s infografikou vysvětlující pravidla. Proto se na zápas nemusí bát přijít ani ten, kdo o fotbale nikdy nic neslyšel. Kdo si chce udělat před startem ligy náskok, má možnost nastudovat základní principy a pravidla amerického fotbalu z našich videích na Youtube. A hlavně se těšíme na skvělé výkony všech hráčů, kteří do soutěže mužů zasáhnou. Jubilejní 25. sezóna slibuje skvělou podívanou. Přijď se přesvědčit! A pro skalní fanoušky jsme právě spustili eshop, kde se mohou stylově vybavit na zápasy. Pro aktuální informace a benefity, které jinde nenajdete, si stáhněte do svého chytrého telefonu Kartu fanouška.

Bitters liga

Nejvyšší liga nese opět název partnera Bitters. Složení ligy se oproti loňské sezóně výrazně změnilo. Původní plán rozšíření ligy se musel kvůli nedávnému odstoupení Bobcats upravit. Bitters liga tak má sedm účastníků a hned tři nováčky. Alligators se po dvouleté pauze vrací mezi elitu. V nejvyšší lize jim stejně jako loni budou konkurovat měští rivalové Sígrs a kolotoč Bitters ligy zavítá také do Plzně. Každý tým odehraje deset zápasů a nejlepší čtveřice si to na začátku července rozdá v semifinále o postup do Czech Bowlu. Po loňské premiéře zápasu základní části v přímém přenosu, jsou letos naplánovány hned dva televizní zápasy. Po Bitters Kickoffu se v televizi představí i Steelers, kteří vyzvou na Žižkově Lions.

Bitters Kickoff

Do kalendáře si zakroužkujte 1. duben. Pražské derby opět zahájí ligu, tentokrát ve velkém. Fanoušci se mohou těšit na televizní zápas na Žižkově. Přímý přenos pražského derby si nemůže nechat ujít žádný fanoušek amerického fotbalu. Atmosféra na Žižkově byla v minulých zápasech vždy skvělá. Fanoušci se mohou těšit na bohatou fanzónu, kde si vyzkouší prvky amerického fotbalu a správně se naladí na úvodní zápas sezóny, který napoví, jak na tom oba favorité letos jsou.

Lions na zápasy na stadionu Viktorie Žižkov nemají dobré vzpomínky. Poprvé jim unikl titul po deseti letech nešťastně mezi prsty, loni opět nestačili na Black Panthers v Bitters Doubleheaderu. Pro nejstarší český klub tak bude první zápas ideální příležitost ukázat, že tento rok už jim cesta za titulem vyjde. Lions se vrací defenzivní end James Brooks, který hrál za Lions v nejvydařenější sezóně pražského týmu za dlouhou dobu. Quarterbackem Lions bude Zach Bartlow a na pozici hlavního trenéra angažovali Pražané Quentina Jonese. Kromě derby s Black Panthers si určitě zakroužkujte v kalendáři zápasy se Steelers. Loňské zápasy měly obrovský náboj a týmy si nic nedarovaly ani v zápase, kdy bylo o postupujících do semifinále rozhodnuto. Navíc zápas Lions – Steelers bude opět na stadionu Viktorie Žižkov s přítomností kamer ČT sport.

Útok Black Panthers se tak v úvodním zápase bude muset mít na pozoru. Brookse si na starost vezmou v prvním zápase bratři Kysilkové. Po odchodu Jakuba Králíka do zahraničí by se na pozici levého tackle měl objevit Miroslav Kysilka. Naopak se na ofenzivní lajnu vrací Michal Knotek. Quarterbackem bude opět Jan Dundáček, zahraniční posilu tak PBP využijí na running backovi. William Young bude vládnout backfieldu Black Panthers. Druhou posilu již fanoušci dobře znají. I letos uvidíme na hřišti Matta Vinala. Po zranění by měl být k dispozici Jan Štiegler. Black Panthers budou opět hlavními favority na titul. První zápas nám ukáže, jestli budou Lions na dostřel. V loňské sezóně tomu tak nebylo.

Vinal není jedinou zahraniční akvizicí, která se tu proháněla už loni. Ostrava Steelers přivedla do svých řad zpět duo hrajících trenérů Garrett Griffeth – Luke Wildung. Oba se velkou měrou podíleli na postupu Steelers do Czech Bowlu. Tentokrát se budou snažit dokončit poslední krok k zisku titulu. Otázkou opět bude quarterback. Steelers opět angažovali na klíčovou pozici hráče z Finska.   Henri Väänänen bude vést útok, který se loni spoléhal především na Dominika Dvorského. Steelers vstupují do sezóny s novým sponzorem, do boje o titul tak vstupují Aquaponik Ostrava Steelers.

Pardubicích loni vsadili obě posily do útoku. Quarterback Langford s receiverem Lindseym pomohli k vysoké produktivitě útoku (Stallions skončili první v získaných yardech a druzí v bodech na zápas). V obraně to ale drhlo, a tak se letos Stallions rozhodli rozložit síly rovnoměrně. Obranu vystuží linebacker Erik Hulman. Toho fanoušci mohli vidět v loňské sezóně v Bratislavě Monarchs.  Quarterbackem bude Chris Forcier, který má také zkušenosti z Evropy, když působil v italském Milano Rhinos. Forcier nakoukl do programů UCLA a Jacksonville Jaguars a New York Jets. Z jeho zkušeností budou čerpat především receiveři Horáček, Holub a Kalous. Všichni tři se v loňské sezóně umístili v TOP7 v zachycených yardech v celé lize. Největším otazníkem tak v pardubickém útoku bude tradičně ofenzivní lajna. Stallions v posledních dvou sezónách skončili krok od postupu do Czech Bowlu. V obou případech jim důrazně zavřeli dveře Black Panthers. Stallions budou do sezóny vstupovat s ambicí postupu do playoffs. Podaří se jim udržet trojici nováčků za svými zády?

Alligators se vrací do nejvyšší ligy po dvouleté pauze. Jejich cestu zpět na vrchol ze 3.Ligy vedl velezkušený quarterback Tomáš Fortelný. Ten by měl být i letos lídrem útoku. Alligators plánují hrát bez zahraničních posil. Tento postoj zastávají od nevydařené sezóny s quarterbackem Fernim Garzou. V nižších ligách to bez problémů stačilo, bude to ale stačit na konkurenceschopnost v Bitters lize?

V nejvyšší lize bude vedle pražského derby i to brněnské. Loňské souboje Alligators a Sígrs nabídly skvělou podívanou. Fanoušci v Brně si tak zakroužkují v kalendářích 8. dubna, kdy se odehraje první brněnské derby v nejvyšší lize. Zatím jedinou ohlášenou posilou Sígrů je defenzivní back Phil Burgstaller. Sígrs se v útoku spoléhali na obojživelnost Filipa Ondráška. Jeho doménou je ale především hra po zemi. Jeho passová hra byla občas jako na houpačce. Představí se Ondrášek i letos na quarterbackovi nebo Sígrs drží v ruce tajný trumf?

Pilsen Patriots vstupuje do Bitters ligy v pozici outsiderů ligy. To ale neznamená, že by se v Plzni chtěli s touto rolí smířit. Na pozici quarterbacka angaovali Laytona Browna. Loňská sezóna ukázala, že Patriots s quarterbackem mohou držet se Sígrs nebo Alligators krok. Vzhledem k tomu, že se v letošní sezóně nesestupuje do nižší ligy, mohou Patriots (ale i ostatní týmy) více myslet na budoucnost a vsadit více na rozvoj mladých a nadějných hráčů. Patriots hned na úvod čekají Lions, takže opravdu ostrý úvod sezóny.

2.Liga

Ve 2.Lize nezůstal téměř kámen na kameni. Z šesti týmů zůstali pouze Hippos a Blades. Ústí se tak dostalo do role favoritů, ale šlapat na paty jim budou chtít ambiciózní Gladiators i Mustangs a Mammoths. Další velký skok čeká na Hradec Králové Dragons. Ti ve své druhé sezóně budou ve druhé nejvyšší lize. Týmy hrají celkem osm zápasů, proti třem soupeřům dvakrát (doma i venku), proti dvěma soupeřům jednou (doma nebo venku). Dva nejlepší týmy po základní části postupují do Silver Bowlu. Vítěze potom čeká vstupenka do Bitters ligy. Potvrdí Blades roli favorita nebo překvapí hladové týmy, které ještě loni hrály třetí ligu?

3.Liga

Ve třetí lize se nám představí jediný zahraniční zástupce, Wrocław Panthers. Samozřejmě se jedná o jejich B tým. Panthers budou mít ve skupině Sever Bucks a Rangers. Ve skupině Východ hrají Zlín Golems, Třinec Sharks a Šumperk Dietos. Skupina Jih bude mít zajímavá jména. Příbram Bobcats a Prague Black Panthers. Bobcats se nechali přesunout do 3.Ligy a čeká je tak stejná cesta jako Brno Alligators. Black Panthers pak ve třetí lize staví svůj druhý tým. K těmto zkušeným týmům se připojí Hellboys. Týmy hrají celkem šest zápasů, dvakrát (doma-venku) proti každému soupeři ze svojí skupiny, jednou (doma nebo venku) s jedním soupeřem ze druhé skupiny a jednou (doma nebo venku) s jedním soupeřem ze třetí skupiny. Vítězové všech tří skupin a dále nejlepší tým na druhém místě postupují do playoffs (semifinále a finále).

4.Liga

Další novinkou v soutěži mužů je devítková forma, která se bude hrát ve 4.Lize. V útoku tak na hřišti budou chybět oba ofenzivní tacklové. Do čtvrté ligy nastoupili Titans, kteří ještě nedávno bojovali ve druhé lize. K nim se přidají víceméně nové nebo méně zkušené týmy. Premiéra čeká na Most Hunters. Po roční pauze se do soutěže vrací Karlovy Vary Warriors.

Flag

Na jaře nebudou chybět ani flagové soutěže mládeže. Do Flagové ligy U15 se přihlásilo 8 týmů a soutěž je naplánována až do podzimu. Ve Flagové lize U19 nastoupí hned 12 týmů. Pokud vás flag zajímá více, navštivte naši novou stránku, která se věnuje flag fotbalu.

〈 Autor: Radim Kroulík, zdroj: www.caaf.cz 〉