Preview #18.1: Bitters Kickoff vydání

Čekání je u konce. Na Žižkově to loni před televizními kamerami skončilo a na Žižkově to opět s kamerami ČT sport začína. Bitters Kickoff odstartuje 25. sezónu ligy amerického fotbalu. Pražské derby stejně jako loni otevře kolotoč zápasů Bitters ligy. A stejně jako loni nás před začátkem ligy zajímá hlavní otázka. Dokázaly týmy srovnat krok s Black Panthers? Obhájci titulu vstupují na cestu za osmým titulem v řadě (a šestým jako Black Panthers).

První zápas, první poměření sil. Loňský úvodní zápas sezóny ukázal, že Black Panthers mají na Lions výkonnostní odstup a poměrně s přehledem si došli k vítězství 27:9. A letos jsou očekávání u Prague Lions pravděpodobně ještě vyšší. Vždyť do týmu se vrací James Brooks. Dominantní defenzivní end byl v roce 2016 k nezastavení a byl jedním ze základních kamenů postupu Lions do Czech Bowlu s bilancí 10-0 po základní části. To, jak finále a první zápas na stadionu Viktorie Žižkov dopadlo, už asi zmiňovat není potřeba. Brooks se tak vrací na místo činu a jeho první zápas v české lize po roční pauze bude na trávníku, kde společně se spoluhráči zažil sportovní tragédii.

Brooks ovšem nebyl jediným esem Lions v sezóně 2016. V útoku řádila dvojice Silva – Wall. Quarterback Silva si připsal nejvíce yardů a touchdownů  v sezóně (2743 yardů a 38 touchdownů v deseti zápasech) od dob, kdy se u nás sledují statistiky a Wall si připsal nejvíce touchdownů mezi receivery v jedné sezóně (21). Produktivitu této dvojice se Lions v minulém ročníku nepodařilo nahradit. Walla měl částečně nahradit veterán Martin Hamza, který do týmu přišel, ale jeho působení bylo výrazně limitováno zraněním. A když podobně jako Hamza dopadl i Lukáš Růžek a další klíčoví hráči, byla sezóna 2017 spíše trápení. I tak to stačilo na semifinále a tuhý boj o návrat do Czech Bowlu.

Co tedy bude klíčem k tomu, aby sezóna pro Lions nabrala směr jako v roce 2016? Jednoznačně velký vliv bude mít quarterback Zachary Bartlow. Ten kolem sebe bude mít zdravého Růžka i Hamzu a chybět nebude ani Marek Suchý. Takže ofenzivní zbraně mají Lions ve svém arsenálu. Druhým zásadním klíčem k úspěchu je hlavní trenér. Po výborném Duncanovi, který v roce 2016 vyzdvihl obranu Lions na první místo ve většině obranných statistikách, přišel loni útlum, kdy obrana Lions skončila na čtvrtém místě v passové i běhové obraně a třetí ve scoring obraně. Quentin Jones tak bude jistě mít velký vliv na výkony svého týmu. Po loňské sezóně nemůžeme opomenout zdraví jako klíčový atribut potenciálního úspěchu Lions.

Black Panthers vyráží za obhajobou v podobném složení. Quarterbacka dobře známe, proto u Black Panthers nevisí před sezónou otazník. Byť kdo by loni touto dobou tušil, že Jan Dundáček bude mít výborné passové statistiky (dokonce jako jediný quarterback v Bitters lize nehodil v základní části interception). I nadále však platí, že Dundáček je velkou hrozbou po zemi. V backfieldu bude mít letos posilu. Black Panthers přivedli na pozici running backa Williama Younga. Jeho projev by měl být silový, a to může za kvalitní ofenzivní lajnou, kterou Black Panthers tradičně mají, obrovská pomoc. Na ofenzivní lajně došlo k menší rošádě. Tým opustil Jakub Králík, který se vydal hrát do zahraničí a naopak se vrací Michal Knotek. Pikantní bude v úvodním duelu bratrská dvojice Kysilků, kdy nejspíše oba narazí v průběhu zápasu na Brookse. Minisouboj Brooks – Kysilkové bude určitě budit pozornost.

Obrana Black Panthers loni hrála prim a jádro obrany je prakticky beze změn. Fanoušci se tak opět mohou těšit na výkony Augusty, Svobody, Jenšíka nebo Šimánka. Do týmu se navíc vrací i zahraniční posila Matt Viñal. Obrana PBP určitě vzpomíná na Žižkov v dobrém. Vyhrát titul a navíc s nulou, to se cení. Loni do týmu skvěle zapadl hlavní trenér Thompson a pod jeho vedením fungoval tým prakticky bezchybně (jediné zaváhání přišlo při remíze na hřišti Ostravy). Letos přebírá taktovku Daniel Levy.

Black Panthers opět v roli favoritů. A jak jsou na tom ostatní? První nápovědu získáme už v neděli! Bitters Kickoff odhalí první karty. Kdo bude mít esa? Přijďte se podívat na špičkový fotbal se skvělou atmosférou na stadion Viktorie Žižkov! Bitters Kickoff začíná ve 14:00. Pro návštěvníky bude od 11:00 připravena v parku u stadionu fanzóna. Do nedělního kickoffu můžete oprášit své znalosti pravidel. Také nezapomeňte soutěžit v naší tipovačce Pick’em o ceny od Fancentrum! Zatím více než 68% soutěžících věří Black Panthers.

〈 Autor: Radim Kroulík, zdroj: www.caaf.cz 〉