Preview #18.2: Brněnské derby a reparát Lions

Televizní předkrm máme za sebou, hlavní chod v podobě základní části je na řadě. Třemi zápasy se rozjíždí kolotoč Bitters ligy. V sobotu čeká na Prague Lions reparát na půdě nováčka, Pilsen Patriots. V neděli je na programu brněnské derby a duel Stallions se Steelers.

Pilsen Patriots – Prague Lions

Velmi ostrý test čeká na nováčka z Plzně. Na jeho půdu totiž přijedou Prague Lions. To by samo o sobě byl dostatečně náročný první test v Bitters lize. Po minulém víkendu lze předpokládat, že Lions budou mít extra motivaci ukázat, že na tom nejsou tak špatně, jak by se po zápase s Black Panthers mohlo zdát. A odnést to mají právě Patriots. Nováček ale nebude chtít být pouze do počtu v nejvyšší lize a i on posiloval. Na pozici quarterbacka se objeví Richard Brown. Jeho fotbalový životopis je na quarterbacka velmi zajímavý. Ještě nedávno totiž hrál na pozici linebackera. První zápas napoví, jak si bude stát proti obranám týmů Bitters ligy. Druhou posilou je Ryan Hartnett. Ten bude plnit roli linebackera a v prvním zápase povede obrannou zeď proti Lukáši Růžkovi. Dokáže nováček držet krok s pražským týmem? Úkol to není rozhodně jednoduchý. Dvojice Brown – Hartnett by ale měla pomoc.

Úkol Lions je jasný. Ukázat sobě i ostatním, že se s nimi stále musí počítat mezi favority. Přestože obrana Lions obdržela poměrně hodně touchdownů, její výkon s Black Panthers a především první čtvrtiny nebyl špatný. Na čem určitě Lions pracovali jsou special týmy. Tam lze hledat jeden z hlavních kamenů úrazu v pražském derby. Ve special týmech se totiž nedařilo prakticky nic. Špatné pozice na hřišti a ztráty míče u kickoff returnů. V útoku byla znát zápasová nerozehranost. Bartlow má k sobě Růžka, Hamzu nebo Suchého, takže až se tento stroj podaří nastartovat, tak Lions mohou mít velmi nebezpečný útok. Pokud ofenzivní lajna dá quarterbackovi více času, tak určitě uvidíme i vyšší produktivitu amerického quarterbacka. Papírově se zápas s Patriots může zdát jako ideální odrazový můstek. Na druhé straně pokud se Patriots podaří uhrát dobrý výsledek, tak to bude pro nováčka obrovská vzpruha do úvodu sezóny a naopak v Praze začnou být nejspíše lehce nervózní. I to může Lions svazovat ruce.

Zápas Patriots – Lions začíná v sobotu od 13:00. V Pick’em zatím věří více než 92% soutěžících Lions. S handicapem 34,5 bodů už ale více lidí věří Patriots.

Brno Sígrs – Brno Alligators

Po pražském derby nás hned následující víkend čeká to brněnské. Oba týmy se velmi dobře znají z minulé sezóny, kdy se střetávaly ve 2.Lize. Včetně finále spolu hrály třikrát. V úvodu sezóny skončilo měření sil remízou 21:21, v odvetě zvítězili Sígrs 40:21, ale finále patřilo Alligators, kteří zvítězili v Bitters Silver Bowlu 38:31. Teď budou oba týmy bojovat v nejvyšší české lize. Alligators, jakožto jeden z nejstarších klubů, se do nejvyšší ligy vrací po dvouleté pauze. Pro Sígrs to bude premiéra. A podobně jako Patriots, ani Sígrs nechtějí nechat nic náhodě. Do týmu přišla hned trojice importů (nováček ligy může mít na soupisce tři importy). Jednoho z nich navíc velmi dobře známe. Michael Lindsey se totiž po loňském angažmá v Pardubicích objeví v dresu Sígrs. Vedle Lindseyho se představí ještě obránce Tyrone Clark a obranný univerzál Anthony Cesar. Je tedy téměř jisté, že na pozici quarterbacka se opět představí Filip Ondrášek. Jeho hlavní hrozbou je jeho hra po zemi, kdy jeho výborné atletické předpoklady ho činí těžko zastavitelným. V Bitters lize by ale hra po zemi nemusela proti kvalitním obranám stačit, proto Ondrášek bude muset ukázat, že jeho passová hra se zlepšuje podobně, jako tomu bylo například u Jana Dundáčka. Sígrs s posilami vypadají silně a rozhodně nepůjde o snadného soupeře. Zkuste si taky zastavit Ondráška s Lindseym v útoku a následně se potýkat s dvojicí importů v obraně.

To Alligators se dlouho vyjadřovali skepticky vůči importům a měli v plánu odehrát Bitters ligu pouze s českými hráči. Vypadá to ale, že plány se na poslední chvíli změnily. Alligators přidali na soupisku Michaela Campbella, který převážně hraje na pozicích WR, RB a DB. Kde, a jestli se objeví na hřišti v neděli, to je zatím otázkou. Stále to ale vypadá, že quarterbackem bude velezkušený Tomáš Fortelný. Dokáží Alligators zastavit silné zbraně Sígrs? Brněnské derby určitě přinese zajímavý a napínavý duel.

Zápas Sígrs – Alligators začíná v neděli od 14:00 v areálu Ragby Bystrc. V Pick’em věří více než 76% soutěžících Sígrs.

Pardubice Stallions – Ostrava Steelers

Loňský zápas v Pardubicích byl napínavým duelem o lepší postavení v playoffs. Luke Wildung nakonec touchdownem ve čtvrté čtvrtině rozhodl o vítězství Steelers 28:21. Opora Steelers se společně s dalším hrajícím trenérem Garrettem Griffethem vrací na soupisku Steelers. Loni vstupovali Steelers do sezóny s otazníkem. Tým neskrýval vysoké ambice, ale přeci jen v předcházející sezóně skončil 1-9. Tentokrát je jejich pozice naprosto jasná. Steelers se po účasti v Czech Bowlu a návratu opor zařazují mezi hlavní kandidáty na postup do finále. Quarterbackem bude opět finský quarterback, tentokrát ale Henri Väänänen. Od něho si Steelers slibují produktivnější passovou hru. Ta loni výrazně zaostávala za tou běhovou. Velká zodpovědnost tak ležela na Dominiku Dvorském, který měl skvělou sezónu. Steelers tak letos chtějí být v útoku více vyrovnaní a hrozit vzduchem i po zemi. Těžko ale předpovídat, že by se z Ostravy stal výrazně passový tým, zvlášť když v týmu máte Dvorského a Wildunga, který pomáhal razit cestu obranami soupeřů. Stavebním kamenem úspěchu vedle běhového útoku byla obrana. Ta byla excelentní a stejné výkony očekávají v Ostravě i letos. Griffeth si loni vysloužil svými výkony cenu Defensive MVP a určitě i letos bude patřit k výrazným hráčům Bitters ligy. V týmu skončil linebacker Walter Harazim, který pověsil kopačky na hřebík, ale jinak by měla být základní kostra týmu stejná. Na Pardubice tak v prvním zápase nečeká nic jednoduchého.

Do Stallions přišel quarterback Chris Forcier, který zkoušel po univerzitě štěstí v tréninkovém kempu Jacksonville Jaguars a New York Jets na pozici receivera. Stallions se oproti loňsku rozhodli rozložit síly svých importů do útoku i obrany. Na pozici linebackera se tak představí Erik Hulman, který loni působil v Bratislavě Monarchs. To, že Stallions měli loni oba importy v útoku se nakonec projevilo i na statistikách. Útok opanoval přední příčky, obrana naopak ty spodní. To by se letos mělo změnit. Absence receivera Lindseyho bude pochopitelně velkou ztrátou. Ve Stallions ale mají Horáčka, Holuba a Kalouse, kteří se loni umístili v TOP 7 mezi receivery ligy (Lindsey byl první). I letos tak lze očekávat passově zaměřený útok. Každoročním otazníkem bývá v Pardubicích ofenzivní lajna. Především výkon lajny bude hrát klíčovou roli v průběhu zápasu. Úkol obrany je jasný. Zastavit Dominika Dvorského. Možná ale ani to nebude stačit a Stallions rozhodně nemohou podcenit passovou hru Steelers. A jak ukázal Bitters Kickoff, velkou roli mohou hrát special týmy.

Zápas Stallions – Steelers začíná v neděli od 15:00 na Letním stadionu. V Pick’em věří 71% soutěžících Steelers.

〈 Autor: Radim Kroulík, zdroj: www.caaf.cz 〉