Zemětřesení v Bitters lize! Průvodce přestupy a příchody hráčů

První měsíc 25. ročníku Bitters ligy amerického fotbalu byl ve znamění smolných zranění klíčových mužů. A týmy se rozhodly reagovat se snahou zachránit naděje na úspěšnou sezónu. Jsme tak svědky naprosto nevídaného kolotoče přestupů a příchodů v průběhu sezóny.

Letošní sezóna Bitters ligy příliš nepřeje quarterbackům. Hvězda Pardubic Stallions, Chris Forcier, se bez cizího zavinění zranil, když běžel s míčem v prvním zápase sezóny. Ostrava Steelers se i letos chtěla spolehnout na služby finského quarterbacka. Henri Väänänen ale v druhém zápase s Prague Lions pro zranění nedohrál. Sígrs se rozhodli své zahraniční posily postavit na jiné pozice a klíčovou roli quarterbacka nechali v rukou Filipa Ondráška. Ani jemu se nevyhlo zranění. A podobně jako v případě Forciera šlo o zranění bez cizího zavinění. Ondrášek pelášil obranou soupeře, když z ničeho nic špatně došlápl a hned bylo jasné, že s jeho kolenem nebude vše v pořádku.

V lize, kde se mají quarterbaci předhánět ve statistikách v naházených passech, tak rázem vidíme hru především po zemi. Současná situace tak nahrává do karet především Prague Black Panthers. Suveréni posledních let spoléhají na práci Jana Dundáčka. Šanci proti nim totiž má především tým, který najde silnou oporu na postu quarterbacka. To nám ukázali v roce 2016 Prague Lions. Matt Silva byl schopný vzduchem překonat i silnou obranu Black Panthers. Pokud se mezi soupeři Black Panthers nenajde tým s produktivním passovým útokem, je šance na sesazení krále minimální. Obhájci titulu totiž mají skvělou běhovou obranu. O tom se na vlastní kůži přesvědčili v loňském finále ostravští Steelers. Jejich skvělý běhový útok na Black Panthers vůbec nefungoval a absence passového útoku Ostravy téměř paralyzovala jakoukoliv snahu o posun míče vpřed.

Návrat Webstera do Česka

Jak týmy zareagovaly na zranění svých klíčových mužů? Pardubice Stallions se právě rozloučili s Forcierem, jehož zranění ho po delší dobu nepustí do hry. Na jeho místo přichází Doug Webster. Toho si čeští fanoušci pamatují. V roce 2016 totiž působil v Příbrami Bobcats. Jde tak o druhý případ, kdy příbramský quarterback zamířil později do Pardubic. Poprvé si stejnou cestu z Příbrami do Pardubic vyzkoušel Scott Doherty.

Americký quarterback v Ostravě

Ostrava Steelers se po nevydařeném začátku útočné hry rozhodla rozloučit s hrajícím trenérem Lukem Wildungem a quarterbackem Väänänenem. Uvolněné místo obsadí do konce sezóny quarterback Steve Wilken. Právě na něm bude hlavní tíha, aby dotáhl Steelers do finálového Czech Bowlu. „Museli jsme udělat změny, aby náš útok byl méně předvídatelný a více stavěl i na passové hře. Proto jsme angažovali amerického quarterbacka,” vysvětloval krok hrající hlavní trenér Garrett Griffeth. „Na soupisce nemůžeme mít více než dva americké hráče, proto jsme se museli rozloučit s Lukem,” dodal Griffeth k odchodu Wildunga do Alligators.

Ostravský výprodej v Brně

Fin Väänänen se po odchodu ze Steelers s českým fotbalem nerozloučil. Brno Sígrs se rozhodlo zareagovat na zranění svého rozehrávače právě angažováním čerstvě volného Fina. S Väänänenem přišel do Sígrs i teď již bývalý lineman Steelers Jimmi Nannberg. Také Luke Wildung našel místo v Brně. O jeho služby měli zájem brněnští Alligators. „Náš klub nadále razí filozofii, že nechceme do týmu přivádět jednorázové importy a účelové posily na jednu sezónu. Příchod Wildunga tuto skutečnost nemění. Luke kontaktoval náš tým s tím, že se chce dlouhodobě usadit v ČR a toto období spojit s Alligators,” uvedl brněnský tým v prohlášení.

Prague Black Panthers (4-0) i Prague Lions (4-1) se zranění vyhýbají a zatím drží pevně první dvě příčky zajišťující domácí zápas v semifinále. Ostatní týmy se snaží držet krok i přes nepříjemné překážky. Taková škatulata klíčových hráčů americký fotbal v Česku nepamatuje. Týmy tak dělají vše pro to, aby byly v Bitters lize konkurenceschopní. A bez kvalitního quarterbacka to zkrátka nejde.

〈 Autor: Radim Kroulík, zdroj: www.caaf.cz 〉