Barevné inspirace

Barvy v interiéru

Svět bez barev je nepředstavitelný. I při tvorbě interiéru mají barvy svou nezastupitelnou funkci. Použitím vhodné skladby barev vnášíme do interiéru požadovanou atmosféru, zásadním způsobem měníme jeho vzhled a při správném použití dokážeme pracovat i se samotným prostorem tak, aby jeho prostorové nedokonalosti byly opticky potlačeny.

Každá barva je nositelem specifické psychologické hodnoty. Dokáže ovládat naše soustředění, náladu, probudit v nás energii nebo naopak pasivitu. Je proto velmi důležité vybrat správnou kombinaci barev, abyste se v interiéru cítili dobře. Pokud se jedná o společné prostory, nezapomínejte, že každý člen rodiny může barvy vnímat odlišným způsobem a na výběru barvy byste se měli shodnout nebo volit neutrální spektrum barev.
dsc_0062_panorama

Barvy a inspirace

Pro navození atmosféry se můžeme inspirovat čímkoliv, co nás obklopuje. Nejčastější a nejdokonalejší inspirace najdeme v přírodě, která barvami doslova hýří a její barevné kombinace vždy ladí. U již zařízených interiérů se můžeme inspirovat zařizovacími prvky (umělecké dílo, polštářek,…), které se v interiéru vyskytují.

Barvy a prostor

Při volbě barev je také nutné brát v úvahu především rozlohu místnosti, světelnou orientaci a typ umělého osvětlení. Barvy obecně dělíme do tří skupin.

 • Studené barvy

  (modrá, zelená, tmavě fialová)

  barvy_9barvy_20barvy_19barvy_22barvy_23

  jsou prostorotvorné a místnost opticky zvětšují. Mohou vyvolávat pocit snížené teploty v místnosti, proto jsou vhodné zejména do místností orientovaných na jih.
  Podrobnosti

 • Teplé barvy

  (červená, oranžová, žlutá)

  barvy_5barvy_6barvy_7barvy_8barvy_16barvy_17

  naopak místnost zmenšují a zútulňují, jsou vhodné do místností s okny orientovanými na sever.
  Podrobnosti

 • Neutrální barvy

  (šedá, bílá, hnědá, béžová)

  barvy_1barvy_2barvy_3barvy_4barvy_13barvy_11

  Dlouhou místnost můžeme opticky zkrátit, vymalujeme-li nejvzdálenější stěnu tmavou barvou. U krátké místnosti je naopak vhodné použít barvu světlou, která ji opticky prodlouží.
  Podrobnosti

Barvy a trendy

Barevné trendy pro rok 2016 by měly být plné optimismu a energie, ve kterých se budou prolínat syté barevné tóny s jemnými, tlumenými a pastelovými barvami. Konkrétní barvou roku se stala korálová červeň. Své místo si ale určitě najdou i elegantní, nerušivé tóny jako světle krémová nebo šedá. Trendy přicházejí a odcházejí, proto se při výběru barev řiďte vlastními pocity. Nezapomínejte, že to budete právě Vy, kdo v interiéru bude trávit svůj čas.

Případnou radu a další inspiraci, jak je možné pracovat s barvami Color Line, najdete na www.bandbdesign.cz.